Wilno

wilno4Wilno, stolica Litwy to też doskonałe miasto na weekendowy wypad. To takie miejsce, gdzie miesza się ze sobą kultura bizantyjska i łacińska i to właśnie to jest niezliczona ilość zabytków, które warto zobaczyć. Wilno to z pewnością miasto kontrastów, tutaj znajduje się najstarsza z nadbałtyckich uczelni – uniwersytet wybudowany z inicjatywy Stefana Batorego i tutaj mamy jedną z najdroższych ulic świata – Aleje Gedymina.

wilno5No ale Wilno to przede wszystkim kościoły. Możemy zwiedzać bazylikę archikatedralną z 1419, kościół św. Franciszka i Bernarda, który został wybudowany w latach 1469-1500 dla zakonu bernardynów. Natomiast kościół św. Mikołaja to jeden z dwóch najstarszych kościołów na Litwie. Warto też zajrzeć do kościoła św. Anny, do kościoła Wniebowzięcia NMP, który jest prawdopodobnie drugim najstarszym kościołem.

Oprócz kościołów warto trochę czasu poświęcić wileńskim pałacom. Zaczynamy od Pałacu Prezydenckiego z XIV w., następnie Pałac w Werkach ta cudowna klasycystyczna budowla została zaprojektowana przez Wawrzyńca Gucewicza. Kolejny do zwiedzenia jest Pałac Chodkiewiczów – jeden z największych klasycystycznych budynków na Litwie.

Jeśli Wilno to i Ostra Brama. To dawna brama miejska przy kościele św. Teresy, która mieści w sobie najważniejsze sanktuarium Litwy z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dla katolików jest to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu maryjnego. Sam obraz Najświętszej Marii Panny pochodzi z początku XVII w. i jest uważany za cudowny.

wilno6Oprócz kościołów i pałaców warto trochę czasu poświęcić wileńskiej starówce. Jest to miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Możemy tu oglądać wiele budynków pochodzących z gotyku, renesansu oraz baroku. W Wilnie można nie tylko zwiedzać, można też tu dobrze zjeść, zabawić się w kawiarniach czy restauracjach. Życie tętni tu całą dobę.