Malaga

Malaga
Widok na białe domki w Maladze

Malaga to przepiękne hiszpańskie miasto, które znajduje się na południu kraju i stanowi stolicę Costa del Sol. Warto tu zajrzeć chociaż na parę dni, by móc poczuć panującą tu atmosferę, zobaczyć zabytki, czy zrelaksować się wśród słońca na urokliwym wybrzeżu. To jedno z bardzo niewielu miast na całym świecie, które na bardzo małej powierzchni posiada ogrom zabytków – pozostałości po wielkich cywilizacjach zachodu i wschodu.

Co warto zobaczyć w Maladze?

Jednym z miejsc, które nie sposób pominąć zwiedzając Malagę jest oczywiście Alcazaba. To zespół pałacowy, który powstał na pamiątkę dominacji Muzułmanów w średniowieczu. Zabytek ten posiada dziedzińce, obronną wieżę, ogrody oraz piękny pałac. Najstarsze części kompleksu pochodzą z XI wieku.

Równie ciekawym zakątkiem jest Teatro Romano. Powstał on w I wieku p.n.e., a do dziś można podziwiać scenę, trybuny oraz miejsce dla orkiestry. Ten rzymski teatr wygląda szczególnie pięknie w nocy.

Dobrym pomysłem jest też odwiedzenie zamku muzułmańskiego Castillo de Gibralfaro, który to został przebudowany w X wieku. W XIV wieku zaś nastąpiła jego rozbudowa i stał się on koszarami wojsk muzułmańskich. Koniecznie trzeba wspiąć się na mury ruin zamku, by zobaczyć niezwykły widok na miasto, a także na Cieśninę Gibraltarską oraz wybrzeża Afryki.

Najważniejszym placem miasta jest zaś Plaza de la Merced. Można tam znaleźć muzeum Casa Natal de Picasso, które jest poświęcone temu artyście. Pablo Picasso bowiem był związany z Malagą, urodził się on w jednej z kamienic położonych wokół placu. Warto zwiedzić Plaza de la Mecerd zarówno w dzień, jak i wieczorową porą – można tu wyczuć wtedy szczególną atmosferę.

W Maladze znajduje się także jedna z największych katedr w całej Hiszpanii. Mowa tu o renesansowej Catedral de la Encarnacion. Ma ona wysoką wieżę z dzwonnicą, balkony oraz fasadę z dwoma półkolistymi przybudówkami. W jej wnętrzu można też podziwiać niezwykły ołtarz główny pochodzący z 1541 roku, organy z XVIII wieku oraz barokowy chór.

Stolica wybrzeża Costa del Sol zachwyca również areną do walk byków, która uważana jest za jedną z najlepszych w całej Hiszpanii. Trudno co prawda zdobyć bilety na corridę, ale już samo zobaczenie tego miejsca warte jest tego, by tu przybyć. Zwłaszcza, że znajduje się tutaj także Museo Taurino Antonio Ordonez, w którym czekają interesujące eksponaty gromadzone przez przeróżnych pasjonatów od XVIII wieku.

Malaga to niezwykłe miasto, pełne zaskoczeń. Można tu zanurzyć się w hiszpańskiej kulturze, wypocząć i poznać nieco historię oraz tradycję tego miejsca. Warto zostać tu na dłużej, dać się oczarować tutejszej kuchni i życzliwości mieszkańców. Dodatkowym atutem jest ulokowanie oraz ilość zabytków, która przyprawia o zawrót głowy.