Lizbona

lisbonaLizbona jest miastem doskonale nadającym się na weekendowy wyjazd. Położona u ujścia rzeki Tag na siedmiu wzgórzach stolica Portugalii jest miejsce niezwykłym i magicznym. Przy planowaniu pobytu musimy pamiętać, że klimat jest tu subtropikalny a to oznacza, że lato jest gorące z temperaturami dochodzącymi do 32 stopni, natomiast zimy są przyjemne a temperatura osiąga średnio 25 stopni.

Jak dostać się do Lizbony? Najlepiej samolotem, na wyjazd weekendowy nie polecam podróży autem, bo mamy do pokonania ponad 3500 km.

lisbona-tramwajPo samym mieście możemy poruszać się metrem, które tutaj jest szybki środkiem komunikacji, ale jeśli chcemy zwiedzać to warto robić to na piechotę, chociaż na liście naszych atrakcji nie może zabraknąć przejażdżki żółtym tramwajem nr 28.

Zwiedzanie możemy zacząć od leżącej w centrum dzielnicy Baixa z jej dwoma głównymi placami
Praca de Comercio oraz Praca Rossio (Praca Dom Pedro IV). Na pierwszym z nich możemy obejrzeć zabytki architektury oraz pomnik króla Józefa I, natomiast żeby odpocząć warto się przenieść na Praca Rossio, bo tętni on kawiarenkami i restauracyjkami, w których można się zrelaksować, albo ochłodzić przy fontannie. Obydwa place łączy deptak Rua Augusta, a niedaleko stąd mamy już do wieży Elevador de Santa Justa, z której można podziwiać niezapomniane krajobrazy.

Koniecznie też trzeba zobaczyć dzielnicę Belem, która leży u ujścia rzeki Tag. To tu znajduje się niezwykły klasztor Hieronimitów, wzniesiony dla uczczenia powrotnego triumfu Vasco da Gama.

Z kościołów warto też odwiedzić katedrę Sé de Lisboa, które jest też najstarszym kościołem w Lizbonie, kościół São Vicente de Fora oraz kościół św. Antoniego, no i kościół Santa Engrácia, którego budowa trwałą 350 lat i dzięki temu został wpisany na listę rekordów Guinessa.

lisbona-torre-de-belemNie można tez przegapić wieży obronnej Torre de Belem z 1515 r., jest to zabytek wpisany na listę UNESCO i jedyna zachowana do dziś budowla wzniesiona całkowicie w stylu manuelińskim.

Dla kontrastu mamy arabską dzielnicę Alfama, panuje tu niezwykły klimat, pełno tu tajemniczy zakątków, mrocznych zaułków i klimatycznych kawiarenek. Życie tu płynie niespiesznie wokół stolików kawiarnianych i przed domami. Na budynkach w tej dzielnicy można podziwiać niezwykłe malowane kafelkami azulejo. A w muzeum na Rua da Madre de Deus 4 jest namalowana na kafelkach całą panorama Lizbony przed trzęsieniem ziemi. Gdy już jesteśmy w Alfamie to możemy wybrać się na zamek św. Jerzego, którego dzieje sięgają VI w.
A gdy już nas zmęczą zabytki to mamy jeszcze do dyspozycji oceanarium. Zgromadzono tu w akwariach tematycznych 25 tysięcy morskich zwierząt. Oceanarium jest tak zbudowane, że ma się wrażenie spaceru po morskim dnie

Dodatkowych informacji o Lizbonie warto poszukać na http://lizbona.lovetotravel.pl/