Kopenhaga – moc atrakcji w weekend

kopehnaga2

Niezwykły i pełen tajemnic klimat Kopenhagi przyciąga do duńskiej stolicy coraz większą liczbę turystów. Jej zabytkowa architektura, piękny port z kolorowymi domkami oraz liczne atrakcje sprawiają, iż nawet krótki weekend w mieście może obfitować w moc niezapomnianych wrażeń.

48 h w Kopenhadze – kiedy jechać i co warto zwiedzić?

W kwietniu i maju spotkać się można w Kopenhadze z łagodnymi warunkami pogodowymi, zaś w miesiącach od czerwca do sierpnia robi się dużo cieplej. W lipcu i sierpniu występują spore opady deszczu, a od lutego do maja jest już zazwyczaj dość sucho. Najlepszy okres na wizytę w mieście to czas od maja do października. Do Kopenhagi warto również wybrać się w okresie przedświątecznym, by zobaczyć słynne Jarmarki Bożonarodzeniowe. Miłośnicy muzyki jazzowej na moc wrażeń mogą zaś liczyć w lipcu podczas Copenhagen Jazz Festiwal. Do duńskiej stolicy istnieje wiele tanich i bezpośrednich połączeń lotniczych m.in. liniami LOT, Rayanair, Norwegian lub SAS. Loty bez przesiadek odbywają się z Warszawy, Krakowa, Gdańska oraz Poznania (https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Kopenhaga-CPH/). Można również dopłynąć promem ze Świnoujścia (http://www.polferries.pl/cennik_pasazerski/swinoujscie-kopenhaga/rozklad)

Wycieczkę po metropolii warto rozpocząć od słynnego ratuszu Rathuset, który został wzniesiony w stylu włoskiego renesansu. Na najwyższej w całym państwie wieży, liczącej 106 m, znajduje się tzw. Zegar Świata. Z okrągłej wieżyczki Rundetarn można zaś podziwiać roztaczającą się dookoła panoramę miasta. Symbolem Kopenhagi jest również Kastellet czyli cytadela z bramą Zelandzką oraz Norweską, a także przepięknym zabytkowym wiatrakiem i kościołem garnizonowym. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni się też udać do Amalienborg, czyli zamku zamieszkiwanego przez rodzinę królewską. Atrakcją, szczególnie dla pasjonatów duńskiej literatury, może być ponadto odwiedzenie cmentarzu Assistens Kirkegard, gdzie zlokalizowany jest grób Hansa Christiana Andersena. Na uwagę wśród zabytków zasługuje także renesansowy pałac Rosenberg Slot. Wewnątrz budowli mieści się królewski skarbiec, zaś przed obiektem położony jest wspaniały park Rosenberg Hale, gdzie można odpocząć wśród zieleni po wielogodzinnym zwiedzaniu.

kopenhaga

Chwili spokoju i relaksu dostarczy również spacer po Kongens Nytorov, czyli największym placu w mieście, gdzie prócz zieleni i kwitnących wiosną kolorowych kwiatów, znaleźć można wiele przytulnych restauracji i kawiarenek. W samym środku placu zlokalizowany jest pomnik króla Chrystiana V. Miłośnicy sztuki powinni zaś zwrócić uwagę na neorenesansowy Teatr Królewski.