Budapeszt

Budapeszt
Widok na Peszt – wschodnią cześć stolicy Węgier

Budapeszt to magiczne miasto, uważane za jedno z najpiękniejszych w całej Europie. Owa stolica Węgier ulokowana nad Dunajem zachwyca od wieków turystów z całego świata. Miasto to powstał z dwóch oddzielnych osad – pagórkowatej Budy oraz nizinnego Pesztu. Obecnie zaś fascynuje barwną historią, pyszną kuchnią, ogromem zabytków i charakterystycznym klimatem, który kusi, by tu wracać.

Najłatwiej dostać się tutaj samolotem, bezpośrednio, dzięki tanim liniom lotniczym. Ryanair oferuje wyloty z Krakowa, Wizzair zaś z Warszawy. Czas trwania podróży to jedynie 1,5 godziny i już można się cieszyć pięknem węgierskiej stolicy. Przeloty dostępne są przez cały rok.

Będąc w Budapeszcie na pewno warto zwiedzić Górę Gellerta, która znajduje się w sercu miasta. Na samym jej szczycie można dostrzec Pomnik Wolności oraz cytadelę, która została wybudowana przez Habsburgów. Poza tym widoki z góry są naprawdę piękne.

Równie popularnym miejscem jest niewątpliwie Most Łańcuchowy, który w czasie swego powstania uważany był za niesamowite osiągnięcie ówczesnej architektury europejskiej. Jego budowy dokonano w połowie XIX wieku i stanowił on pierwsze połączenie stałe pomiędzy miastem Buda i miastem Peszt.

W stolicy Węgier czeka również zamek powstały w XIII wieku. Zdecydowanie góruje on nad całym Starym Miastem Budy i robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz zaś czekają komnaty pałacowe, interesująca wystawa poświęcona archeologii, a także ciekawa kolekcja sztuki węgierskiej.

Odpocząć zaś zdecydowanie można na Wyspie Małgorzaty, która ma 2 i pół kilometra długości. Znajdują się tutaj ścieżki do biegania, place zabaw, a także baseny z wodą termalną. Można tu również podziwiać największą fontannę w kraju lub też zaprzyjaźnić się z mieszkańcami mini zoo. Oczywiście główną atrakcją parku jest zieleń, kwiaty i cudowny spokój.

Wśród ciekawych budowli można wymienić zaś Bazylikę Świętego Stefana, która powstała na cześć pierwszego króla Węgier. Z jej szczytu widać całe miasto, a wewnątrz czeka zmumifikowana prawa ręka władcy, która ma ponad tysiąc lat.

Budapeszt to piękna metropolia, która kojarzy się także z basenami z wodą termalną. Najpiękniejsze to łaźnie Gellerta, które znajdują się w ogromnym budynku secesyjnym z 1918 roku. Jest to wiele saun, basenów i pokoi do masażu, dzięki czemu można się tutaj cudownie zrelaksować.