Ateny – stolica Grecji

ateny2

Ateny to historyczne miasto, które po dziś dzień potrafi przenieść w odległą przeszłość. Zachwyca zielenią parków i wzgórz. Warto je poznawać powoli, uważnie, wszystkimi zmysłami. Chłonąć atmosferę tego miasta w jednej z licznych kafejek, pójść na targ, czy też dać się uwieść opowieściom zaklętym w zabytkowych miejscach. Latem są tu festiwale, jesienią można liczyć na większy spokój i mniejszy tłok, zimą trwa karnawał, a wiosną można podziwiać przepiękne kwitnące wzgórza.

Wiele miast polskich oferuje loty do Aten i czasem można trafić na promocyjne ceny, lecz to raczej rzadkość. Do tej fascynującej metropolii można dolecieć z Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Krakowa, Szczecina i Wrocławia. Bezpośrednie połączenia i zarazem codzienne pomiędzy stolicą a Atenami proponuje tylko LOT, a podróż taka trwa około 2,5 godziny. Inni przewoźnicy oferują najczęściej przeloty z przesiadkami. Można również skorzystać z oferty wczasów do Aten i wybrać krótki 3-dniowy pobyt (http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/?kierunek=14_1448&osoby=2&czas=0:100&dojazd=F&sortowanie=1&kolejnosc=up)

Będąc w Atenach koniecznie należy zobaczyć słynny Akropol. Wzgórze to niegdyś było miejscem kultu. Znajduje się tu Teatr Dionizosa, Świątynia Nike, Muzeum Akropolu, Erechtejon, Partenon, Odeon Herodosa, Attyka oraz Partenon. Świątynie te zostały zbudowane w okresie archaicznym, następnie zniszczone w czasie wojen perskich i odbudowane dzięki Peryklesowi. Warto również odwiedzić Świątynię Zeusa Olimpijskiego znajdującą się niedaleko Akropolu.

Na turystów czeka także wzgórze Likavitos, na którym znajduje się kawiarnia, ekskluzywna restauracja, kaplica Agios Georgios i Teatr Likavitos. To zarazem miejsce, z którego można podziwiać widok na całe miasto, a czasem nawet i na góry Peloponezu, a nocą oświetlony pięknie Akropol.

Ateny to także Agora, miejsce w którym skupiało się życie całego miasta. To dawne targowisko, serce metropolii łączące w sobie niegdyś parlament, sąd, urząd miasta i szkołę z miejscem spotkań i istotnych wydarzeń kulturalnych. Obecnie to rynek porośnięty trawą, ruiny pełne historii.

To dopiero początek atrakcji, które czekają w Atenach na spragnionych przygody odkrywców, miłośników czasów antycznych czy też turystów pragnących zobaczyć inne oblicze Grecji.