Amsterdam

amsterdam5Amsterdam to zarazem stolica jak i największe miasto Holandii. To miasto atrakcyjne dla turystów, które znakomicie nadaje się na weekendowy wypoczynek. Jest to niezwykłe miasto, które oplecione jest siecią 160 kanałów, które dzielą je na 100 wysepek,a same kanały łączą Amsterdam z Morzem Północnym i Renem.
Wycieczkę do tego miasta można zaplanować praktycznie o każdej porze roku, bo klimat panuje tu łagodny chociaż deszcze padają bardzo często. Na krótkie wypady idealnie nadaje się lato, bo wtedy temperatury sięgają 25 stopni, zimy są tu mroźne, ale jeśli nam to nie przeszkadza to Amsterdam zimą ma równie wiele uroku.

A jak się tu dostać? Możliwości jest tyle co środków transportu, bo i samolotem, autobusem, pociągiem czy wreszcie własnym samochodem. Przy weekendowym wypoczynku jesteśmy mocno ograniczeni czasowo więc warto wcześniej zaplanować trasy wycieczek, można też po prostu połazić bez konkretnego planu po mieście i nie będziemy rozczarowani.

Pałac Królewski, który stoi przy największym placu Amsterdamu czyli placu Dam. Mamy tu z jednej strony pałac, z drugiej gabinet figur woskowym Madame Tussaud. Na środku placu stoi pomnik Pamięci Ofiar II wojny światowej, który stanowi miejsce spotkań młodzieży z całego świata.

Z muzeów koniecznie trzeba odwiedzić Rijksmuseum – jest to z pewnością uczta wizualna dla wielbicieli sztuki holenderskiej. Ma ono w sowich zasobach kolekcję najsłynniejszych malarz holenderskich na czele ze „Strażą Nocną” Rembrandta oraz dzieła Jana Vermeera. Niedaleko od Rijksmuseum jest muzeum Van Gogha, które zwraca na siebie uwagę również dzięki niezwykłej architekturze samego budynku, gdy powstawał był najbardziej nowoczesnym obiektem w Amsterdamie.

Niewątpliwie do atrakcji turystycznych należy również Dom Anny Frank, żydowskiej dziewczynki, która przez ponad dwa lata ukrywała się wraz z rodziną przed hitlerowcami i przez cały ten czas prowadziła zapiski w swoim dzienniku, który po wojnie został opublikowany i przetłumaczony na sześćdziesiąt języków, także na polski.

No ale Amsterdam to też luźniejsza atmosfera, którą można poczuć wybierając się do Red Light District czyli na słynna ulica Czerwonych Latarni, która mieści się w najstarszej części miasta. Warto też zahaczyć o Hash Marihuana Hemp czyli muzeum poświęcone roślinie konopi indyjskiej oraz jej wszechstronnemu zastosowaniu.
A gdy już odwiedziliśmy Red Light District i Hash Marihuana Hemp to nie może nas zabraknąć w Sex Museum, można tu podziwiać niezwykłą kolekcję sztuki oraz literatury erotycznej.