Suwałki

Weekend w Suwałkach
Zabytki w Suwałkach

Suwałki to miasto położone w północno- wschodniej Polsce, w województwie podlaskim. Jego położenie nad rzeką Czarna Hańcza oraz dawna wielokulturowość sprawiają, że Suwałki są atrakcyjnym punktem na mapie od którego warto rozpocząć zwiedzanie Polski.

W XIX wieku wydano zakaz budowy budynków drewnianych w centrum miasta. Właśnie z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki Suwałk.

Zabytki, które warto zwiedzić w Suwałkach

Najbardziej atrakcyjną pod względem ilości zabytków i architektury jest ul. Kościuszki. Jest to najstarsza ulica w mieście. Znajdują się tu między innymi:
– Ratusz wybudowany w latach 1834 – 1844. Obecnie znajduje się w nim siedziba Urzędu Miasta;
– Centrum Sztuki Współczesnej i Galeria Andrzeja Strumiłły;
– Muzeum im. Marii Konopnickiej utworzone w kamienicy, w której urodziła się poetka;
– „Dom gubernatora” zaprojektowany przez Karola Majerskiego w XIX wieku;
– Dom pod kolumnami. Zabytkowa kamienica została wzniesiona w latach 30. XIX wieku przez Lewina Białostockiego.

Ślady dawnej mozaiki narodowościowej i wyznaniowej to m.in:
– molenna staroobrzędowców przy ulicy Sojneńskiej;
– kościół ewangelicki przy ulicy Kościuszki;
– cmentarze: rzymskokatolicki (znajduje się tu Kaplica pw. Przemienienia Pańskiego, która powstała w połowie XIX wieku), prawosławny ( zabytkowa, drewniana cerkiew z początku XX wieku), ewangelicki, żydowski i mahometański.

Nocleg

Planując weekend w Suwałkach turyści mają do dyspozycji wiele hoteli, które ulokowane są w różnych częściach miasta. Rezerwacji można dokonać online, telefonicznie i osobiście. W zależności od wybranego hotelu można skorzystać z licznych udogodnień: darmowe wi – fi, spa, jacuzzi, sauna, darmowe śniadania, restauracja z widokiem na rzekę oraz wiele innych.

Rowerem przez Suwałki

Amatorzy jazdy na rowerach mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów miejskich i sprzętu turystycznego. Prowadzi ją Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, która znajduje się na ul. Hamerszmita 16. Oferta ta jest cały czas rozbudowywana. Obecnie można dodatkowo wypożyczyć kaski rowerowe, sakwy bagażowe i foteliki dla dzieci. Jest to rozwiązanie dla wszystkich pasjonatów zwiedzania miast rowerem.

Suwałki to miasto przyjazne turystom. Duża ilość zabytków, atrakcji dla dzieci ( m.in. ogrody przy Muzeum im. Marii Konopnickiej), lasów, a także jezior sprawiają, że nie można narzekać na nudę.