Poznań

Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu

Planując krótkoterminowe zwiedzanie Polski, palec na mapie najczęściej trafia na Warszawę, Kraków, Wrocław lub Zakopane. Turyści, sugerując się wypromowanymi marketingowo miejscami, podążają tam, gdzie tłumy, pomijając wiele, niedocenionych „perełek” jak choćby Poznań.

Zwiedzanie Poznania – od czego zacząć?

Jeśli wycieczka do miasta, to musi być Stary Rynek. Weekend w Poznaniu warto rozpocząć od zobaczenia tego miejsca, które jest sercem tej sporej aglomeracji. Ta, mimo iż podąża za rozwojem cywilizacji i posiada wiele nowoczesnych budowli, kryje w sobie rynek, który wydaje się kawałkiem przestrzeni, w której zatrzymał się czas. Rzędy kolorowych kamieniczek przypominają o czasach, gdy zamieszkiwali je handlarze i rybacy, targujący swoimi wyrobami, a w każdym kącie (dosłownie) można poczuć bryzę, unoszącą się z fontanny i przysiąść, aby popatrzyć na na wszystko z boku. Znanym rytuałem, odbywającym się cyklicznie każdego dnia w południe na rynku są tyrkające koziołki, które jako mechanizm renesansowego ratusza, wyłaniają się radośnie turystom w rytm miejskiej melodii, która rozbrzmiewa wśród uliczek i placów.

Biegnąca przez Poznań rzeka Warta, zachęca wszystkich turystów do aktywnego spędzania czasu, podczas pobytu w tym mieście. Długie spacery, lub nieskończone kilometry, jakie wzdłuż jej brzegu można przemierzyć rowerem, z pewnością zapadną w pamięć i będą kojarzone z pięknym krajobrazem. A rzeka ta niejedno widziała i stała się na zawsze świadkiem historycznych wydarzeń z życia Polski. Do dziś na lądzie ostatniej, poznańskiej wyspy – Ostrowa Tumskiego – można podziwiać i wspominać zalążki polskiej państwowości dzięki muzeom, oraz architekturze sakralnej np. w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i Pawła lub w Kościele Najświętszej Marii Panny.

W Poznaniu na wskroś nowoczesność przeplata się z historią, dlatego każdy znajdzie tam coś dla siebie. To, co wydaje się być zaprzeczeniem, doskonale odnajduje się w poznańskich realiach. Gmach Cesarskiego Zamku wznoszący się w centrum miasta, przyciąga tych samych turystów, którzy odwiedzają nowoczesne, loftowe budownictwo bramy Poznania, w której znajduje się muzeum. Dwie, odmienne dusze architektoniczne, scala serce tego niezwykłego miasta.

Co jeszcze warto wiedzieć planując weekend w Poznaniu?

Poznańska przyroda kusi swoim pięknem, dlatego każdy odwiedzający to miasto, powinien odwiedzić Park Cytadela w którym można odpocząć, zrelaksować się, ale także zaczerpnąć historycznych inspiracji, dzięki licznym, ukrytym zabytkom i informacjom. Ludzka ręka dotknęła także Jezioro Maltańskie, gdzie oprócz naturalnej fauny i flory, można znaleźć wiele ciekawych atrakcji, stworzonych z myślą o turystach.

Nie można jednak opuścić Poznania bez zakosztowania rogala świętomarcińskiego, który jest bezapelacyjnym, lokalnym przysmakiem z bogatą tradycją.

Wszystkie zakamarki i uliczki miasta Poznań kryją w sobie emocjonującą przeszłość, której zasmakować można tylko będąc tam osobiście. Dlatego właśnie warto wyjść poza schematy utartych, turystycznych dróg, aby dotrzeć tam, gdzie na prawdę warto być.