Lublin

Zamek nocą w Lublinie
Zamek Królewski w Lublinie

W Polsce jest wiele miejsc, o którym rodakom nic nie wiadomo ponad to, jaką noszą nazwę. Zwykle większość miast pozostaje tylko punktem na mapie i nigdy nie mamy zamiaru nawet tamtędy przejechać. Warto jednak zastanowić się, czy naprawdę musimy wyjeżdżać za granice, skoro w Polsce czeka tak wiele miejsc godnych uwagi, a czasem wręcz zapierających dech w piersiach? Wybór np. Lublina może być strzałem w dziesiątkę!

Warte zobaczenia w Lublinie

Lublin jest jednym z najstarszych miast polskich, a jego ponad siedmiuset letnia tradycja robi wrażenie, kiedy już zdecydujemy się ją poznać. Wiekowe już kamienice Starego Miasta potrafią oczarować, mimo tego, że część z nich zwyczajnie i dosłownie się sypie.

Na Starym mieście jednym z elementów, które naprawdę warto zobaczyć jest Plac po Farze, który w rzeczywistości jest polem pozostałym po kościele Św. Michała. Ogrom fundamentów pozwala chociaż w części uświadomić sobie, jak wielka to była świątynia. Obok placu stoi dom Wikariuszy, który stanowi najstarsze wejście do miasta.

Innym wysoce interesującym miejsce jest Majdanek – muzeum na niezwykle wysokim poziomie, który usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających turystów. Ponad dwie godziny okraszone historią i przestrzeniami widoków doskonale wpłyną na poziom wiedzy dotyczącej Lublina.

Posiadający w swoim wnętrzu kilka instytucji współczesnych Trybunał Koronny to kolejny budynek, który do dziś dzień stoi będąc świadkiem kilkusetletniej historii swojego otoczenia. Warto zajrzeć do niego samotnie lub podczas organizowanych tam wydarzeń artystycznych.

Baszta Zamkowa, Archikatedia Lubelska, czy też Bazylika Dominikanów – historia Lublina jest tak bogata i stara, że kilka godzin na zwiedzanie Lublina może się okazać zbyt krótkim czasem na zwiedzanie. Weekend jednak pozwoli na swobodne przyjrzenie się wielu jego zakamarkom.

Darmowe atrakcje Lublina

Lublin to miejsce, w którym, aby zobaczyć niespotykane miejsca i rzeczy wcale nie trzeba wydać majątku. Podążając szlakiem legend może się okazać, że nie wydamy ani grosza, a nasze aparaty fotograficzne i głowy będą pełne obrazów, do których z pewnością z przyjemnością jeszcze wrócimy. Takimi miejscami są na przykład Kamień Nieszczęścia, Czarcia Łapa, Drzazga z Krzyża Świętego, czy też Piękna Złotniczanka.

Zwiedzanie Lublina w okresie, w którym trwał Jarmark Jagieloński było dla wielu osób ogromnym przeżyciem, ale to tylko jedna z atrakcji oferowanych przez tubylców. Mieszkańcy tego wiernego historii miejsca bardzo dbają, aby przypominać sobie nawzajem o wspaniałościach tego polskiego miasta. Za kolejny przykład można wziąć Carnaval Sztykmistrzów, który przyciąga w granice miasta prawdziwych miłośników historii i sztuki dawnej.

Zagłębiając się w historię tego miejsca można stracić rachubę czasu, ponieważ mnogość wątków i interesujących powiadań sprawiają, że doskonale spędza się swój cenny czas. W dobie dzisiejszych czasów może się nagle okazać, że aby zobaczyć coś niesamowitego wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Chyba, że nie mieszka się w Polsce.