Gdańsk

Gdańsk
Miasto portowe Gdańsk

Gdańsk jest jednym z najważniejszych miast portowych morza Bałtyckiego. Położony jest u ujścia Wisły do zatoki Gdańskiej. W swojej historii miewał różne okresy, nie mniej zawsze stanowił istotny element polityki Polski jak i innych państw nadbałtyckich. Gdańsk to od zawsze miasto szlaków kupieckich, wymiany handlowej i to głównie dzięki kupcom zawdzięcza swoje najpiękniejsze zabytki. Weekend w Gdańsku to za mało, aby zwiedzić to miasto, ale można doskonale spędzić czas lub zobaczyć kilka kluczowych miejsc.

Każdy przybywając do Gdańska szuka jego symboli a są to fontanna z Neptunem jak i stary żuraw portowy. Te dwa atrybuty Gdańska wraz z dworem Artusa czy słynną ulicą ze schodami, występująca we wszystkich filmach z Gdańskiem w tle albo traktem Królewskim to żelazne punkty wizyty w tym mieście.

gdansk2Gdańsk to tygiel wielokulturowy, łączył w sobie wpływy polskie, niemieckie i rosyjskie. Ponadto jest to kolebka Solidarności i miasto ikony Polski czyli Lecha Wałęsy. Warto wybrać się i zobaczyć słynna bramę Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności, które poza propagowaniem informacji o zrywach wolnościowych organizuje wiele ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Pisząc o Gdańsku warto wspomnieć o bursztynie czyli złocie północy. To on ściągał na wybrzeże Bałtyku kupców już w czasach rzymskich, ale do dnia dzisiejszego jest ważnym atrybutem promującym miasto. Mnogość pracowni rzemieślniczych i artystycznych oferujących swoje wyroby wykonanych z bursztynu lub przy udziale bursztynu jest niespotykana w innych częściach wybrzeża Bałtyckiego. Pośród tych przedmiotów każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być biżuteria, rzeźba lub tylko nalewka bursztynowa.

Warto jednak odejść trochę od standardów i zamiast podążać utartymi ścieżkami poświęcając czas na muzea czy zabytki wybrać się do klubów muzycznych i posłuchać grających tam zespołów. To w tym mieście miało swój początek wiele znanych w Polsce grup muzycznych.