Bydgoszcz

Atrakcje Bydgoszczy

Dynamiczny rozwój turystyki sprawił, że coraz więcej turystów pojawia się w miastach, których historia powstania sięga nieraz bardzo odległych czasów, dlatego zwiedzanie Polski można zacząć od jednego z największych miast, plasującego się na miejscu ósmym pod względem liczby mieszkańców. Jest nim położone na północy Polski miasto Bydgoszcz.

Zarys historyczny Bydgoszczy

Początki osadnictwa na terenach obecnie należących do Bydgoszczy datowane są na epokę brązu, jednak pierwsze wzmianki o ludziach zamieszkujących tam na stałe pojawiły się dopiero w XIII wieku, pomimo że na obszarze miasta można natknąć się na budowle już z wieku XI.

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, posiada bardzo rozbudowany węzeł kolejowy, drogowy oraz wodny. Na jego terenie zlokalizowane są międzynarodowy port lotniczy oraz port rzeczny. Bydgoszcz to również ośrodek kulturalny i naukowy – znajdziemy tu teatry, kina, muzea czy galerie sztuki, a także zabytkowe obiekty sakralne i militarne.

Atrakcje turystyczne w Bydgoszczy

Wyspa Młyńska…

Spędzając weekend w Bydgoszczy warto udać się na Wyspę Młyńską – niezwykłe miejsce obfitujące w zieleń, usytuowane w samym sercu miasta. Wyspa otoczona jest rzeką Brdą i jedną z jej odnóg – Młynówką. W 2012 roku została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną i otrzymała certyfikat o tytule „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Znajdują się tu liczne ciekawe obiekty, takie jak: Biały Spichlerz, Czerwony Spichlerz, Karczma Młyńska, Dom Wyczółkowskiego czy Dom Młynarza. Uroku temu miejscu dodaje stary drzewostan otaczający te zabytkowe budowle. Na wyspie znajdują się również inne obiekty kulturalno-rozrywkowe do których można zaliczyć plac zabaw dla dzieci, łąkę rekreacyjną, amfiteatr oraz plażę miejską.

..a co poza wyspą?

Do innych ciekawych obiektów znajdujących się poza wyspą można zaliczyć niezwykłą fontannę, której plany budowy zainspirowane zostały biblijnym potopem. Fontanna charakteryzuje się wspaniale wykonanymi posągami postaci ludzi i zwierząt ukazanymi w dramatycznych pozach, a oryginalności budowli dodaje wielobarwna mozaika otaczająca przestrzeń wokół fontanny.

Ciekawym obiektem jest zespół budynków Poczty Głównej w Bydgoszczy, zbudowanej w stylu neogotyckim. Jest on wykonany z czerwonej cegły, wykończony ozdobnymi zwieńczeniami, malowidłami i płaskorzeźbami. Dla turystów poruszających się rowerami polecane są okolice Starego Kanału Bydgoskiego z urokliwą zielenią, ścieżkami rowerowymi, ławeczkami oraz alejkami dla pieszych, Kanał wyłączony został z ruchu wodnego i stanowi nie lada atrakcję turystyczną.

Te i inne miejsca dostępne są całorocznie, więc wybierając się do Bydgoszczy z pewnością każdy znajdzie dla siebie obiekt wart zwiedzenia.